GLOBOS CENTRAS

Globos centro veiklos tikslas – įvairiomis priemonėmis pritraukti budinčius ir nuolatinius globotojus, globėjus (rūpintojus), šeimynų steigėjus, įtėvius, vykdyti jų paiešką ir užtikrinti, kad įvaikintiems vaikams, globėjų (rūpintojų) globojamiems (rūpinamiems) vaikams, šeimynoje globojamiems (rūpinamiems) vaikams, budinčių ar nuolatinių globotojų prižiūrimiems vaikams, budintiems ir nuolatiniams globotojams, šeimynos dalyviams, globėjams (rūpintojams), įtėviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams ar asmenims, ketinantiems tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, globėjais (rūpintojais), šeimynos dalyviais ar įvaikintojais, būtų prieinama ir suteikiama reikalinga konsultacinė, psichosocialinė, teisinė ir kita pagalba, siekiant vaiką, įvaikį tinkamai ugdyti ir auklėti šeimai artimoje aplinkoje.

GLOBOS CENTRO TEIKIAMOS PASLAUGOS

• Budinčių ir nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), įtėvių pritraukimas ir paieška. Globos centras rūpinasi, kad kiekvienam vaikui, kuriam reikalinga laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba), būtų surasti geriausiai jo interesus ir poreikius atitinkantys budintys ir nuolatiniai globotojai, globėjai (rūpintojai). Paiešką globos centro darbuotojai vykdo pasitelkdami Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS), bendradarbiaudami su kitais globos centrais, viešindami globą ir įvaikinimą – renginiuose, bendruomenėse, informacinėse priemonėse;
• asmenų, pageidaujančių globoti (rūpinti) vaikus, įvaikinti ar tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais, asmenų, siekiančių steigti šeimynas ir (ar) tapti šeimynos dalyviais konsultavimas;
• budinčių ir nuolatinių globotojų, globėjų (rūpintojų), įtėvių, šeimynos dalyvių pasirengimo globoti (rūpinti), prižiūrėti, įvaikinti vaikus bei šeiminių namų darbuotojų pasirengimo dirbti šiose įstaigose mokymų pagal Globėjų ir įtėvių rengimo programą vykdymas;
• asmenų, siekiančių tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais ar nuolatiniais globotojais, įtėviais, šeimynos dalyviais pasirengimo tėvų globos netekusio vaiko globai (rūpybai), priežiūrai ar įvaikinimui vertinimas;
• informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, atstovavimo, psichosocialinės paslaugos budintiems ir nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams), įtėviams, šeimynos dalyviams ir norintiems jais tapti asmenims;
• ne rečiau kaip kartą per mėnesį organizuojamos globėjų (rūpintojų), budinčių ir nuolatinių globotojų, šeimynų dalyvių, įtėvių ir šeiminių namų darbuotojų savitarpio pagalbos grupių užsiėmimai. Susitikimuose dalinamasi asmenine patirtimi apie buvusias ar esamas sunkias šeimines aplinkybes, padedant vieni kitiems suprasti savo galimybes spręsti iškilusias problemas, naujai įvertinant situaciją bei kartu ieškant alternatyvių problemų sprendimo būdų.
• atokvėpio kriziniu atveju paslauga budintiems ir nuolatiniams globotojams, globėjams (rūpintojams) bei šeimynos dalyviams;
• socialinių ryšių su biologine vaiko šeima palaikymas: tarpininkavimas ir atstovavimas užmezgant bei palaikant kontaktą su biologine vaiko šeima ir artimaisiais. Organizuoja vaiko ir galimų globėjų (rūpintojų) ar įtėvių susitikimus užtikrinant saugią susitikimų aplinką ir kt.

Globos centrų veiklą reglamentuoja Globos centro veiklos aprašas .

Projektas ,,Paslaugų, skatinančių ir efektyviai palaikančių globą šeimos aplinkoje, vystymas”

Projekto pavadinimas: ,,Paslaugų, skatinančių ir efektyviai palaikančių globą šeimos aplinkoje, vystymas”.

Trumpas aprašymas: projekto tikslas – diegti ir vystyti paslaugas, kurios skatintų ir palaikytų vaikų globą šeimos aplinkoje, užtikrinant vaikų poreikius ir saugumą. Projekto laikotarpiu bus teikiamos bendruomeninės paslaugos tėvų globos netekusiems vaikams, įskaitant kūdikius. Siekiama užtikrinti vaikų teises turėti šeimą ir augti saugioje aplinkoje. Taip pat numatoma visų savivaldybių globos centrų specialistų kompetencijų kėlimas, globėjų ir įtėvių rengimo programos tobulinimas, teisės aktų pakeitimai tobulinant vaikų globos sistemą, tinklaveika, visuomenės švietimas ir viešieji ryšiai nacionaliniu ir savivaldybės lygiais, numatoma plėtoti budinčių globotojų institutą, bei įdiegti nuolatinių globotojų institutą. 

Projekto vykdytojas: Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Projekto partneriai: 66 globos centrai ir 60 savivaldybių.

Projekto tikslinė grupė: likę be tėvų globos vaikai, kaip jie apibrėžti Socialinių paslaugų įstatyme, išskyrus vaikų globos institucijoje globojamus vaikus.

Projekto siekiami rezultatai: 

  • Institucinės globos pertvarkos tikslinių grupių asmenys, gavę bendruomenines paslaugas – 2 904 vaikai;
  • Institucinės globos pertvarkos tikslinių grupių asmenų, palankiai vertinančių gaunamų paslaugų kokybę, dalis – 95 proc.

Projekto pradžia: 2023-07-01

Bendros visam projektui ir visiems partneriams skirtos lėšos: 15 046 600,00 Eur.

Projektas finansuojamas 2021–2027 metų ES investicijų programos ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

Šilalės rajono socialinių paslaugų namų Globos centro darbo laikas:
Pirmadieniais-ketvirtadieniais: 8.00 – 17.00
Penktadieniais: 8.00 – 15.45 
Pietų pertrauka: 12.00 – 12.45
 
Socialinis darbuotojas (Tarnybos atestuotas asmuo),
Globos centro veiklų koordinatorius
Birutė Gudauskaitė-Girčė+370 686 35129gimk.spn@gmail.com
Socialinis darbuotojas (Tarnybos atestuotas asmuo),
Globos koordinatorius
Donata Aurylienė+370 616 37815gimk.spn@gmail.com
Globos koordinatorėIngrida Kurmienė+370 613 13075gimk.spn@gmail.com
PsichologėNijolė Jaunienė+370 694 15607zijole@gmail.com

Šilalės rajono socialinių paslaugų namų Globos centro adresas: V. Didžiojo g. 17, LT-75132,  Šilalė

Globoti – tai priimti į savo namus ir širdį tėvų globos netekusį vaiką, juo rūpintis ir padėti augti pilnaverčiu žmogumi.

Globėjas – asmuo, kuris priima sprendimą kiekvieną dieną rūpintis tėvų globos netekusiu vaiku, pakviečia jį į savo namus ir širdį, suteikia saugumo jausmą ir mato šio svarbaus gyvenime žingsnio didelę prasmę.

Laikinoji globa – laikinai be tėvų globos likusio bei ypatingai sudėtingoje situacijoje esančio vaiko globa, suteikiant saugumą ir apgaubiant jį rūpesčiu bei šiluma.

Nuolatinė globa  – tėvų globos netekusio bei dėl susiklosčiusių sąlygų negalinčio grįžti į savo namus vaiko globa, padedanti jam augti pilnaverčiu žmogumi globėjo šeimoje.

Budintis globotojas – asmuo, baigęs specialius mokymus ir žinantis, kaip rūpintis laikinai tėvų globos netekusiu vaiku, kaip suteikti jam fizinį bei emocinį saugumą, kol šis galės grįžti pas savo tėvus, bus globojamas ar įvaikintas.

Budinčio globotojo veikla – profesionali, laikina, žmogaus pagalba žmogui dėl vaikų priežiūros itin sudėtingu šeimai metu.

Laikinas svečiavimasis – pastovūs trumpalaikiai suplanuoti susitikimai savaitgaliais, švenčių ar vaiko atostogų metu su vaikų globos institucijoje globojamu vaiku.

Atokvėpis – tai trumpalaikė globa, suteikianti pertrauką globėjams. Kai vaiko globėjas dėl susiklosčiusių aplinkybių negali pasirūpinti vaiku, kai ištinka krizinė situacija, jam padeda kitas globėjas – laikinai suteikia globojamam vaikui namus, rūpestį ir saugumą.

Vaikui nustatoma globa tais atvejais, kai jo tėvai dėl įvairių nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių  priklausomybių, ligos, socialinių įgūdžių stokos, nesirūpinimo vaiku ar piktnaudžiavimo tėvų valdžia  negali patys auginti vaiko.

Jeigu vaikas yra vyresnis nei 14 metų, jam steigiama rūpyba ir skiriamas rūpintojas. Šios sąvokos siejamos su vaiko dalyvavimu, priimant su juo susijusius sprendimus ar atstovaujant jo interesams, vaikui tenka daugiau atsakomybės. Esminio skirtumo tarp globėjo ir rūpintojo pareigų nėra.

GLOBA (RŪPYBA)  likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam arba juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas ir ugdymas, kitų jam tinkamų dvasiškai ir fiziškai augti sąlygų sudarymas ir palaikymas, jo asmeninių, turtinių teisių bei teisėtų interesų gynimas ir atstovavimas jiems.

Vaiko globos (rūpybos) dalyviai yra be tėvų globos likęs vaikas, jo biologinė šeima (tėvai ir vaiko giminaičiai) ir globėjas (rūpintojas). Ši globa (rūpyba) vykdoma kartu su Vaiko teisių apsaugos skyriais ir kitomis institucijomis, susijusiomis su vaiko teisių apsauga. Globos (rūpybos) atveju tėvams išlieka tam tikros pareigos vaikams, pavyzdžiui, pareiga mokėti išlaikymą, taip pat teisė matytis su vaiku, jei tai neprieštarauja vaiko interesams.

GLOBOS RŪŠYS:

Vaiko laikinoji globa (rūpyba) – laikinai be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas, jo teisių ir teisėtų interesų atstovavimas bei gynimas šeimoje, šeimynoje, globos centre ar vaikų globos (rūpybos) institucijoje. Vaiko laikinosios globos (rūpybos) tikslas – grąžinti vaiką į šeimą. Laikinosios globos tikslas – grąžinti vaiką į biologinę šeimą. Laikinoji globa (rūpyba) nustatoma savivaldybės mero potvarkiu.

Vaiko nuolatinė globa (rūpyba) – nustatoma be tėvų globos likusiems vaikams, kurie esamomis sąlygomis negali grįžti į savo biologinę šeimą, ir jų priežiūra, auklėjimas, atstovavimas teisėms bei teisėtiems interesams ir jų gynimas pavedamas kitai šeimai, šeimynai ar vaikų globos institucijai. Nuolatinė globa nustatoma teismo nutartimi pagal valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos arba prokuroro pareiškimą.

 

Įvaikinimas

 

Įvaikinimo metu nutrūksta visi ryšiai tarp vaiko ir biologinės jo šeimos. Įvaikintojai tampa vaiko tėvais pagal įstatymą. Įvaikintam vaikui gali būti suteikta įtėvių pavardė ar net keičiamas vardas. Įvaikinimas negali būti atšauktas ar panaikintas – tai yra pagrindinis įvaikinimo ir globos skirtumas.

Įvaikinimas tai galimybė suteikti naują šeimą vaikui, kuris negali augti biologinėje šeimoje. Tai teisinis procesas, kurio metu visos biologinių tėvų teisės ir pareigos yra perduodamos įtėvių šeimai. Įvaikinti vaikai praranda bet kokius teisinius ryšius su biologiniais tėvais ir tampa visateisiais naujos šeimos nariais. Įvaikinimo dalyviai – vaikas ir įtėvių šeima. Biologiniai vaiko tėvai neturi jokių teisių į jų įvaikintą vaiką, įvaikinimo procesas yra konfidencialus. Bet kokia informacija, susijusi su įvaikintu vaiku, gali būti viešinama tik įtėviams leidus arba gavus teismo leidimą.

Įvaikintojai laikomi vaiko tėvais pagal įstatymą. Įvaikintam vaikui gali būti suteikta įtėvių pavardė, keičiamas vardas.

Įvaikinimas negali būti atšauktas ar panaikintas – tai yra pagrindinis įvaikinimo ir globos skirtumas. Globa, pasikeitus aplinkybėms, dėl kurių ji buvo nustatyta, gali būti panaikinta.

 

Plačiau apie įvaikinimą – https://vaikoteises.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/vaiko-globa-ir-ivaikinimas/ivaikinimas 

KAIP TAPTI GLOBĖJU (RŪPINTOJU), BUDINČIU AR NUOLATINIU GLOBOTOJU, ĮTĖVIU, ŠEIMYNOS DALYVIU?

1 žingsnis. Sprendimo priėmimas

Surinkite kuo daugiau informacijos, pasikonsultuokite su Globos centro specialistais, su visais šeimos nariais aptarkite savo norą tapti globėju.

2 žingsnis. Sveikatos pažyma

Kreiptis į savo gydymo įstaigą dėl sveikatos pažymos 046a formos gavimo.

3 žingsnis. Dokumentų pateikimas

Kreiptis į savo gyvenamosios vietos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinį skyrių, kurio darbuotojams padedant, bus pradėta globos šeimoje procedūra.

Pateikiami dokumentai:

  • Prašymas
  • Sveikatos pažyma 046a formos
  • Kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytiniai sutikimai dėl to, kad jūs norite tapti be tėvų globos palikto vaiko globėju
  • ne žemesnio nei vidurinio iššilavinimo dokumentų kopijas (jeigu norima tapti budinčiu ar nuolatiniu globotoju)

4 žingsnis. Laukimas

Specialistai išnagrinės jūsų prašymą ir pateiks jūsų pradinį vertinimą.

5 žingsnis. Kvietimas į mokymus

 Gavus teigiamą pradinį dokumentų vertinimą Globos centras pakvies Jus ir Jūsų sutuoktinį ar kartu gyvenantį santuokos neįregistravusį asmenį į mokymus. Mokymai yra privalomi visiems, norintiems globoti vaiką.

6 žingsnis. Išvados globai gavimas

Asmeniui, norinčiam globoti vaiką ir jo sutuoktiniui ar kartu gyvenančiam santuokos neįregistravusiam asmeniui išklausius mokymus, per 10 darbo dienų nuo mokymų pabaigos, specialistai parengs išvadą dėl pasirengimo vaiko globai.

7 žingsnis. Laukimas ir sprendimo priėmimas

Pasirašius teigiamą išvadą, jus lydės laukimas skambučio iš Globos centro su pranešimu, jog jūsų globa reikalinga konkrečiam vaikui ar vaikams (norintiems tapti globėjais (rūpintojais), įtėviais). Sudarykite sutartį su Globos centru dėl be tėvų globos likusio vaiko priežiūros ir gaukite už tai atlygį bei specialistų pagalbą (norintiems tapti budinčiais ar nuolatiniais globotojais).

 

Globėjais gali būti:
  • Vieniši, susituokę ar partnerystėje gyvenantys
  • Neturintys ir turintys vaikų
  • Amžius 21-65 m.
  • Sąlygas vaikui augti (būstas nebūtinai turi būti nuosavas)

Vertinami ne tik žmonės, ketinantys globoti vaikus, bet ir kartu su jais gyvenantys vyresni nei 16 m. asmenys. Jų prašoma pateikti rašytinį sutikimą dėl vaiko globos bei atitinkamos formos medicininę pažymą (forma Nr. 046/a), kuri pagrįstų, jog asmuo neturi  psichikos ir elgesio sutrikimų ar nesergantis kitomis ligomis, dėl kurių vaiko globa nebūtų galima. Taip pat  bus vertinamas tiek norinčio globoti vaiką, tiek kartu gyvenančių vyresnių nei 16 metų asmenų teistumas ir administraciniai nusižengimai.

Svarbu. Dėl globėjo, kurio sutuoktinis ar kartu gyvenantis santuokos neįregistravęs asmuo arba kiti kartu gyvenantys vyresni kaip 16 metų asmenys neatitinka nustatytų reikalavimų, skyrimo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinis skyrius sprendžia, įvertinęs šių asmenų sveikatos sutrikimo  pobūdį, pavojingumą ir atsižvelgęs į vaiko interesus.

Parama globėjui
  • Tapus globėju, visą globos laikotarpį jus lydės globos koordinatorius ir globos centro specialistų komanda, kurie suteiks jums galimybę tobulinti savo gebėjimus vaikų auginimo srityje, suteiks įvairiapusę paramą ir pagalbą, kvies aktyviai įsitraukti į globėjų bendruomenę, dalyvauti susitikimuose, renginiuose.
  • Finansinė parama
Prieš globą svarbu apmąstyti:

● ar siekiu padėti užaugti žmogui

● ar nesitikiu greitų pokyčių ir dėkingumo apraiškų

● ar turiu vietos savo namuose ir kasdieniame gyvenime

● ar galėsiu mylėti ir rūpintis vaiku, kuris galimai turės sunkumų

● ar atvirai galėsiu kalbėtis apie kylančius santykio ir žmogaus auginimo sunkumus su globos centro darbuotoju

● ar sutuoktinis arba kartu gyvenantis santuokos neįregistravęs asmuo sutiks kartu lankyti GIMK kursus

 

Parama globėjui
  • Tapus globėju, visą globos laikotarpį jus lydės globos koordinatorius ir globos centro specialistų komanda, kurie suteiks jums galimybę tobulinti savo gebėjimus vaikų auginimo srityje, suteiks įvairiapusę paramą ir pagalbą, kvies aktyviai įsitraukti į globėjų bendruomenę, dalyvauti susitikimuose, renginiuose.
  • Finansinė parama

Žmonėms, kurie nori tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais globotojais, nuolatiniais globotojais, šeimynų dalyviais ar įtėviais, Globėjų ir įtėvių rengimo programa yra žinių ir pagalbos šaltinis. Jos tikslas yra dalytis svarbia Jūsų tobulėjimui informacija, kad galėtumėte tapti tinkamais globėjais ar įtėviais. Globėjų ir įtėvių rengimo programos mokymai skirti asmenims, ketinantiems globoti, įvaikinti vaiką, teikti profesionalios globos paslaugas, norintiems dirbti šeiminiuose namuose. 

Mokymai pagal GIMK programą privalomi ir asmens, norinčio tapti globėju (rūpintoju), budinčiu ar nuolatiniu globotoju, sutuoktiniui ar kartu gyvenančiam neįregistravus santuokos asmeniui.

Svarbus Globėjų ir įtėvių programos dėsnis – viską pradėti nuo savęs. Asmenys mokymų metu gali atvirai kalbėti apie tai, ką jie jaučia vienų ar kitų praktinių užduočių metu, atsakyti sau į daugelį klausimų,  įvertinti, ar jie gali tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais globotojais, nuolatiniais globotojais, šeimynų dalyviais ar įvaikintojais ir ar turi tam reikalingų žinių bei gebėjimų.

Globėjų ir įtėvių rengimo programa nesiekia ieškoti asmenų silpnybių ar neigiamų bruožų. Atvirkščiai – padeda pamatyti, kokiomis savybėmis asmenys gali didžiuotis ir kokios jų stipriosios pusės. Mokymų metu asmenys skatinami prisiminti vaikystę, patyrimą vienoje ar kitoje gyvenimo situacijoje, kad geriau suprastų save ir kitą. Mokytis iš savo patirties visada įdomu ir naudinga.

Reikia daug laiko ir energijos, kad būtų priimtas galutinis teisingiausias sprendimas. Sąmoningas ir apgalvotas sprendimas gali apsaugoti vaikus nuo naujo išsiskyrimo su šeima, o globėjus (rūpintojus) ir įtėvius – nuo nesėkmių ir blogų patirčių.

Globėjų ir įtėvių rengimo programos įgyvendinimas neapsiriboja vien asmenų, ketinančių globoti (rūpintis), teikti vaiko priežiūros paslaugas ar įvaikinti vaikus, rengimu. Tarnybos atestuoti asmenys taip pat teikia tęstinę pagalbą globėjams (rūpintojams), šeimynų dalyviams, įtėviams, budintiems globotojams, nuolatiniams globotojams, prisideda prie teigiamos visuomenės nuomonės apie globą (rūpybą) šeimoje ir įvaikinimą formavimo, vykdo asmenų, norinčių prižiūrėti, globoti (rūpintis) ar įvaikinti, paiešką.

Tikimasi, kad Globėjų ir įtėvių rengimo programa leis pažvelgti į vaiką giliau, šiek tiek kitomis akimis pamatyti jo pasaulį, poreikius ir patirtį, taip pat visuomenės požiūris į mažuosius mūsų piliečius, į įvaikinimą ir globą (rūpybą) šeimoje taps brandesnis bei atsakingesnis.

GIMK PROGRAMĄ SUDARO DVI DALYS: PAGRINDINĖ IR SPECIALIZUOTA.

PAGRINDINĘ PROGRAMĄ SUDARO 10 TEMŲ:

  1. Įvadas į globėjų ir įtėvių rengimo programą GIMK
  2. Atviras kalbėjimas apie globą ir įvaikinimą
  3. Vaiko globos sistema. Komandinis darbas
  4. Vaiko raidos etapai ir prieraišumas
  5. Trauma, gijimas. Psichologinis atsparumas
  6. Netektys
  7. Savivertė. Pastovių ryšių stiprinimas
  8. Pozityvus auklėjimas
  9. Pasirengimas pokyčiams. Stresas globojant ar įvaikinus vaiką. Streso įveika
  10. Sąmoningo sprendimo priėmimas

SPECIALIZUOTĄ PROGRAMĄ SUDARO 8 TEMOS:

  1. Profesionalaus globėjo kompetencijos bei jų lavinimas
  2. Vaikas iš socialinę riziką patiriančios šeimos: sunkumai ir pagalbos galimybės
  3. Lytinio ugdymo klausimai. Pagalba vaikams, galimai patyrusiems seksualinę prievartą
  4. Pagalbos teikimas emocijų ir elgesio sunkumų turintiems vaikams
  5. Vaikų, turinčių raidos sunkumų, poreikių atliepimas ir pagalbos jiems organizavimas
  6. Globojamų vaikų mokymosi sunkumai ir pagalba mokytis
  7. Priklausomybių, delinkventinio elgesio ir nusikalstamos veikos patirties turinčių vaikų globa
  8. Sąmoningo sprendimo priėmimas.

SAVIPAGALBA – tai organizuota parama ir pagalba, teikiama globėjams (rūpintojams), globojantiems vaikus, bei jų artimiesiems, perduodant sukauptą patirtį. Savipagalbos grupės – įvairių problemų sprendimo būdas, pagrįstas asmeninės patirties dalijimuisi.

SAVIPAGALBOS GRUPIŲ SUSITIKIMAI:

Globėjams (rūpintojams), budintiems, nuolatiniams globotojams – paskutinį mėnesio trečiadienį 10.00 val. (nenumatytais atvejais, laikas derinamas atskirai).

Šeiminių namų darbuotojams – paskutinį mėnesio ketvirtadienį 10.00 val. (nenumatytais atvejais, laikas derinamas atskirai).

Budintis globotojas – tai asmuo, kuris laikinai likusį be tėvų globos vaiką prižiūri savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam fizinį ir emocinį saugumą, ugdymąsi, auklėjimą, atliepia vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą. Paėmus vaiką iš jam nesaugios aplinkos biologinėje šeimoje, siektina, kad jis iš karto patektų į šeimos aplinką, kur jam būtų suteiktas rūpestis ir šiluma. Paprastai tai būna vaiko giminaičiai ar kiti jam emociškai artimi žmonės (pavyzdžiui, krikštatėviai), galintys ir gebantys tinkamai pasirūpinti vaiku, tačiau ne visada tai įmanoma. Tokiais atvejais didelė paspirtis yra budintys globotojai, kurie, nors ir nebūdami susiję su vaiku giminystės ryšiais, yra baigę specialius mokymus ir žino, kaip suteikti vaikui emocinį ir fizinį saugumą. Taip vaikas patiria mažesnį stresą, kol jo šeimai bus suteikta pagalba ir bus saugu sugrįžti į namus.

Budinčio globotojo veikla – tai ne vien svarbi ir prasminga gerumo,pilietiškumo išraiška, tai veikla pagal individualios veiklos pažymėjimą. Atlygis budinčiam globotojui mokamas Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo laikotarpiu net ir tais atvejais, kai Globos centras neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko.

Atlygis budinčiam globotojui:

  • Vaiko laukimo laikotarpiu –  1 minimalus mėnesio atlyginimas (toliau – MMA);
  • Atlygis už vieno vaiko priežiūrą – 2 MMA;
  • Atlygis už dviejų vaikų priežiūrą – 3 MMA;
  • Atlygis už trijų ir daugiau vaikų priežiūrą – 4 MMA.

 

Budintis globotojas vienu metu gali prižiūrėti kelis, bet ne daugiau kaip 3 vaikus. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtiniais atvejais, kai neišskiriami broliai bei seserys ir tai suderinta su Globos centru ir budinčiu globotoju. Jei norinčiojo būti budinčiu globotoju šeimoje jau auga vaikų, tuomet bendras galimas maksimalus vaikų skaičius – 6. Tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje konkrečiai įvardijama, kiek, kokio amžiaus ir kokių poreikių vaiką (-us) budintis globotojas yra pasirengęs prižiūrėti.

Savo veiklą budintis globotojas vykdo pagal individualios veiklos pažymėjimą ir yra sudaręs su Globos centru tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį. Vaiko atstovas pagal įstatymą yra Globos centras, kuris teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei teikia pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, taip pat bendradarbiauja su specialistais, kurie teikia pagalbą vaiko biologiniams tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą.

Nuolatinis globotojas – fizinis asmuo, kuris prižiūri likusį be tėvų globos vaiką, su kuriuo nėra susijęs giminystės ryšiais ir kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra arba turi būti nustatyta nuolatinė globa. Asmuo, norintis tapti nuolatiniu globotoju turi atitikti globėjams keliamus reikalavimus, būti įgijęs ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą bei turėti bent vienerių metų vaikų globos ar budinčio globotojo veiklos patirtį. Nuolatinis globotojas sudaro tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su globos centru ir savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje prižiūri, auklėja, atliepia vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą vaikui iki jam sukanka pilnametystė.

Nuolatinis globotojas savo šeimoje prižiūri:

  • Vaikus, turinčius nesėkmingos laikinosios priežiūros, globos ar įvaikinimo patirties;
  • Vyresnius nei 10 metų amžiaus vaikus; 
  • Vaikus, turinčius du ar daugiau brolius, seseris;
  • Vaikus, turinčius nepilnametį tėvą ir (ar) motiną;
  • Vaikus, turinčius sunkiai išgydomus ir (ar) nepagydomus raidos, psichikos sutrikimus, negalių;
  • Vaikus, turinčius funkcionavimo sunkumų (neadaptyvus elgesys, socialinis nusišalinimas, prisitaikymo mokykloje sunkumai ir mokyklos nelankymas, polinkis į savižudybę ir pan.);
  • Vaikus, kurie piktnaudžiauja psichotropinėmis medžiagomis arba turi priklausomybių.

 

Nuolatinis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip vieno vaiko ar jų grupės, jeigu neišskiriami broliai ir seserys arba prižiūrimas vienas ir nepilnamečių tėvų su vaiku (-ais).

Nuolatinio globotojo veikla yra ypatingai svarbi mūsų šalies vyresnio amžiaus, individualių poreikių bei įvairių sunkumų ir patirčių turintiems tėvų globos netekusiems vaikams, kurie dažnu atveju auga globos institucijose, nes fizinių asmenų, pasirengusių globoti šiuos vaikus, labai trūksta. Apklausų rezultatai rodo, jog tam įtakos turi tai, kad šiems vaikams auginti reikia didesnių laiko resursų, specialių žinių, neretai ir papildomų paslaugų (socialinių, sveikatos, pedagoginių ir t.t.), nuolatinio dėmesio, tinkamos gyvenimo aplinkos. 

Siekiant, kad visi vaikai gyventų šeimos aplinkoje, nuolatinis globotojas atlieka labai prasmingą ir kilnų darbą, jo veikla yra apmokama, tam, kad jis galėtų nedirbti kito darbo ir visą dėmesį skirti vaikui. Svarbu tai, kad būsimas nuolatinis globotojas turi įgyti specialiųjų žinių ir nuolat jas atnaujinti. Nuolatinio globotojo prižiūrimo vaiko atstovas pagal įstatymą yra globos centras. Globos centras ir nuolatinis globotojas veikia komandoje dėl geriausių vaiko interesų ir poreikių tenkinimo.

Atlygis nuolatiniam globotojui:

  • Kai vaikas (-ai) perduodamas prižiūrėti nuolatiniam globotojui, jam mokama atlygio dydis yra kaip 2 Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos dydžiai per mėnesį:
  • Jeigu nuolatinis globotojas prižiūri daugiau kaip vieną vaiką, jam atlygis didinamas už kiekvieną kitą vaiką ne mažiau kaip po 0,75 Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį;
  • Jeigu pasibaigus vaiko globai dėl pilnametystės asmuo ir toliau yra prižiūrimas nuolatinio globotojo ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, šio asmens mokymosi laikotarpiu nuolatiniam globotojui mokamas atlygis, bet ne ilgiau iki asmeniui sueis 24 metai.
  • Daugiau informacijos apie finansinę paramą globėjams rasite čia: PARAMA GLOBĖJAMS

Pradedami nauji GIMK mokymai

Nauji Pagrindiniai GIMK mokymai pradedami 2025-04-04 9.00 val. Šilalės rajono socialinių paslaugų namuose.📣Globėjų ir įtėvių rengimo programos mokymai skirti asmenims, ketinantiems globoti, įvaikinti vaiką, teikti profesionalios globos paslaugas. Žmonėms, kurie nori tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais globotojais, nuolatiniais globotojais, šeimynų dalyviais ar įtėviais, Globėjų ir įtėvių rengimo programa yra žinių ir pagalbos šaltinis. Jos tikslas yra

Skaityti daugiau »

Renkama nauja Pagrindinių GIMK mokymų grupė

Globėjų ir įtėvių rengimo programos mokymai skirti asmenims, ketinantiems globoti, įvaikinti vaiką, teikti profesionalios globos paslaugas. Žmonėms, kurie nori tapti globėjais (rūpintojais), budinčiais globotojais, nuolatiniais globotojais, šeimynų dalyviais ar įtėviais, Globėjų ir įtėvių rengimo programa yra žinių ir pagalbos šaltinis. Jos tikslas yra dalytis svarbia Jūsų tobulėjimui informacija, kad galėtumėte tapti tinkamais globėjais ar įtėviais.

Skaityti daugiau »

Gerbiami klientai,
Siekiame užtikrinti, kad Lietuvoje globos centrų teikiamos paslaugos būtų kokybiškos ir atitiktų paslaugų gavėjų lūkesčius. Tam, kad galėtume gerinti globos centrų teikiamų paslaugų kokybę mums labai svarbi Jūsų, kaip globos centrų klientų, nuomonė. Todėl kviečiame globos centrų klientus užpildyti šią anoniminę anketą. Iš anksto dėkojame už Jūsų skirtą laiką!

https://globoscentrai.lt/quiz 

https://forms.gle/oARXSssAk5tG5D2y5

Daugiau informacijos apie Lietuvos Globos centrus – https://globoscentrai.lt/

Skip to content